Rosal Clean hidratantni fluid i balzam za usne – Recenzija


Beauty / Wednesday, February 12th, 2020

Rosal Clean kozmetika nedavno se pojavila u našim drogerijama, a moderno, minimalističko pakiranje odmah me privuklo pa sam morala isprobati nekoliko proizvoda. Ova linija trenutno ima 12 proizvoda, a izbjegava korištenje „sumnjivih 6“ sastojaka: silikona, eteričnih ulja, parfema/umjetnih mirisa, bojila, SLS, SLES, ALS i kemijskih filtera za zaštitu od sunca. U nastavku pročitajte više o clean beauty pokretu i saznajte jesu li se sumnjivi sastojci ipak uvukli u ove proizvode.

Što je clean beauty?

Clean beauty pokret jedan od najvećih trendova u kozmetičkoj industriji, a temelji se na čistim proizvodima koji ne sadrže sastojke koji mogu naštetiti zdravlju. Neki od njih su parabeni, mineralno ulje, parfemi, kemijski filteri za zaštitu od sunca, ftalati, sulfati, a na raznim listama koje se mogu pronaći na internetu nalazi se i retinol, jedan od najboljih anti-age sastojaka.

Iako u teoriji zvuči dobro, clean beauty ima i mnogo kritičara, i to ne bez razloga. Naime, clean beauty pokret je nereguliran, odnosno nema točno određenih pravila što čini clean beauty proizvod pa svaki brend stvara svoju definiciju tog pojma. Mnogi clean beauty brendovi izbjegavaju silikone, iako se smatraju sigurnima za korištenje i nije zabranjena njihova upotreba u kozmetičkim proizvodima.

Europska unija je prošle godine izdala dokument sa smjernicama kojima bi se kompanije trebale voditi kada navode tvrdnje o svojim proizvodima. Tako na proizvodima ne bi smjelo pisati „bez parabena budući da se određeni parabeni smiju koristiti u propisanim količinama. S obzirom na to da svi kozmetički proizvodi koji se prodaju u EU moraju biti sigurni, ovakva tvrdnja ocrnjuje čitavu grupu parabena. Također, tvrdnja „bez alergena/senzitirajućih sastojaka“ nije dopuštena jer se ne može u potpunosti garantirati da proizvod neće izazvati alergijsku reakciju.

Ono što treba imati na umu jest činjenica da je ovaj pokret potekao iz SAD-a, gdje je kozmetička industrija regulirana drugačije nego u Europskoj uniji. Dok je u Europskoj uniji  zabranjeno više od 1300 sastojaka, u SAD-u je zabranjeno tek 11. Iako to ne znači da su američki proizvodi štetni, lako je dovesti u pitanje sigurnost proizvoda ako sadrži sastojak koji je zabranjen u EU. Nepovjerenje potrošača je veće pa se okreću brendovima koji nude ili barem tvrde da nude sigurnije proizvode.

Štetnost kozmetičkih sastojaka uvijek će biti goruća tema, a na nama je da se što više educiramo i  odlučimo kojima brendovima ćemo vjerovati. Ipak, kompanije su svjesne da prosječan potrošač neće provesti sate čitajući znanstvene članke o svakom pojedinom sastojku. Također znaju da su kupci spremni platiti više za proizvod bez štetnih sastojaka pa možemo očekivati da će sve više brendova uskočiti u clean beauty vlak i nuditi svoju verziju tog pojma.

[Ready-to-wear] hidratantni fluid za lice s niacinamidom

Rosal Clean Fluid Recenzija

Rosal Clean [ready-to-wear] hidratantni fluid za lice zbog svoje lagane i prozračne teksture idealan je za jutarnju njegu i hidrataciju kože. Vidljivo osvježava i poboljšava izgled kože, a budući da ne ostavlja masni trag, može se koristiti i kao podloga za šminku. Fluid je namijenjen svim tipovima kože, uključujući i osjetljivu, a pogodan je i za večernju njegu.

Sadrži njegujuće i hidratantne sastojke poput soka aloe vere, glicerina, ulje avokada, shea maslaca i pantenola. Obogaćen je niacinamidom, argininom i natrij laktatom.

Niacinamid je oblik vitamina B3 koji je prirodno prisutan u koži te se smatra jednim od najboljih sastojaka za njegu. Pomaže regulirati proizvodnju sebuma, doprinosi normalnoj funkciji barijere kože, te ima antioksidativno djelovanje. U većim koncentracijama (4% i više) pomaže ukloniti hiperpigmentacije i doprinosi proizvodnji kolagena i elastičnosti kože pa može pomoći zagladiti fine linije i bore. Na ovom proizvodu nije naznačen postotak niacinamida koji sadrži, no ovaj sastojak može imati pozitivne učinke na kožu i u manjim koncentracijama.

Arginin je aminokiselina koji ima antioksidativna svojstva i može pomoću obnavljanju kože, dok natrij laktat djeluje kao humektans.

Ovaj fluid sadrži parfem, što nisam očekivala u proizvodu clean sastava. Također sadrži mirisnu komponentu linalol koja potencijalno može iritirati kožu ako je osjetljiva parfeme. Propilen glikol se također nalazi u ovom proizvodu, a iako je siguran za korištenje, izaziva kontroverze jer ga se povezuje s etilen-glikolom, otrovnim antifrizom. U rijetkim slučajevima propilen-glikol može izazvati iritacije i alergiju, no siguran je za korištenje u kozmetičkim proizvodima, u dozvoljenim količinama. [1, 2]

Rosal Clean balzam za usne s hijaluronskom kiselinom i mandarinom

Rosal Clean Balzam Recenzija

Ovaj balzam za usne obogaćen je hijaluronskom kiselinom te njegujućim uljima i maslacima (ricinusovo, kokosovo, ulje koštica marelice, suncokretovo ulje, shea i kakao maslac). Sadrži mirisne komponente limonen i linalol te eterično ulje mandarine, a ti sastojci mogu djelovati senzitirajuće. [3]

Moje iskustvo

Ove proizvode počela sam koristiti sredinom 11. mjeseca prošle godine. Hidratantni fluid sam koristila ujutro i navečer te mi se odlično uklopio u rutinu. Ima vrlo laganu teksturu, a istovremeno pruža dovoljno hidratacije, bez teškog osjećaja na koži. Brzo se upija, daje zdravi sjaj te mi nije začepio pore. Pakiranje u tubi s pumpicom je iznimno praktično te omogućava brzo i higijensko korištenje.

Mislim da je ovo jedan od boljih drogerijskih proizvoda za hidrataciju, s iznimno ugodnom teksturom pa ga se isplati isprobati. Cijena ovog proizvoda je oko 50 kuna, a dolazi u količini od 50 ml.

Budući da imam suhe usnice, uvijek sam u potrazi za dobrim balzamom za usne, no Rosal Clean Kiss balzam mi nije odgovarao. Ne pruža mi dovoljno njege, osobito za zimu. Samo lagano površinski zagladi usnice, dok one i dalje ostaju suhe. Budući da sadrži sladilo saharin, ima slatki, vrlo umjetni okus što me odbija od korištenja, a i citrusni miris mi je preintenzivan. Cijena balzama je oko 20 kuna.

Sastojci – Hidratantni fluid

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glycerin, Dicaprylyl Carbonate, Persea Gratissima Oil, Sucrose Stearate, Butyrospermum Parkii Butter, Pentylene Glycol, Cocoglycerides, Cetearyl Olivate, Caprylyl Glycol, Propylene Glycol, Sorbitan Olivate, Panthenol, Niacinamide, Arginine, Sodium Lactate, Cera Alba, Carbomer, Tocopherol, Parfum, Sodium Hyaluronate, Helianthus Annuus Seed Oil, Lactic Acid, Sodium Hydroxide, Paullinia Cupana Seed Extract, Linalool

Sastojci – Balzam za usne

Caprylic/Capric Triglyceride, Ricinus Communis Seed Oil, Cocoglycerides, Euphorbia Cerifera Cera, Copernicia Cerifera Cera, Aqua, Cocos Nucifera Oil, Octyldodecanol, Cera Alba, Butyrospermum Parkii Butter, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Theobroma Cacao Seed Butter, Cetyl Alcohol, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Panthenol, Glycerin, Sodium Hyaluronate, Stearyl Heptanoate, Shorea Robusta Resin, Tocopheryl Acetate, Bisabolol, Citrus Reticulata Peel Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Stearyl Caprylate, Saccharin, Tocopherol, Limonene, Linalool

2 Replies to “Rosal Clean hidratantni fluid i balzam za usne – Recenzija”

  1. Drago mi je da sam pročitala ovu recenziju, dvoumila sam se uzeti ili ne ovaj balzam za usne. Mogu ti preporučiti meni 2 izvrsna drogerijska koja osjetno njeguju usne, ne isušuju nakon skidanja, nisu masni i ne moram ih 10x na dan reaplicirati: Biobazin avokado i shea butter te BeBe 3in1 repair mislim s medom. Izvrsni su; prvi ima u Mülleru i Dm-u, a drugi sam vidjela samo u Mülleru 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.