Serumi s vitaminom C jedni su od najpopularnijih proizvoda za njegu kože. Vitamin C, kao snažan antioksidans, djeluje preventivno štiteći od oštećenja koja izazivaju slobodni radikali. Također pomaže posvijetliti hiperpigmentacije i potiče proizvodnju kolagena pa ne čudi da je jedan od omiljenih sastojaka. Ipak, vitamin C u svojem čistom obliku (askorbinska kiselina) iznimno je nestabilan i sklon brzoj oksidaciji, a može i iritirati kožu. Stoga se brendovi često odlučuju na derivate vitamina C koji su stabilniji i nježniji za kožu, no često ne i jednako učinkoviti. NIOD Ethylated L-Ascorbic Acid 30% Network donosi nešto drugačiji pristup formulaciji vitamin C seruma i koristi čistu askorbinsku kiselinu, no u etiliranom obliku. U nastavku pročitajte koje su njegove prednosti i kakvo je moje iskustvo nakon 6 mjeseci korištenja!
O proizvodu
NIOD Ethylated L-Ascorbic Acid 30% Network (ELAN) je visokokoncentrirani serum s vitaminom C koji kombinira 30% iznimno stabline etilirane askorbinske kiseline i mrežu antioksidansa koju čine superoksid dismutaza, selenij i cink. Ovaj serum štiti od oksidacije, jača barijernu funkciju kože, djeluje na neujednačen ten, osvježava izgled kože i podupire proizvodnju kolagena i obnovu kože. Prvi rezultati mogu vidljivi nakon tri dana korištenja, no pravi učinak ovog seruma je dugoročan i kumulativan.
Nedostatak većine seruma koji sadrže čisti vitamin C, odnosno askorbinsku kiselinu je sklonost oksidaciji i brzom kvarenju. Kada oksidiraju uslijed djelovanja zraka i svjetla, promijene boju (najčešće iz prozirne ili svijetlonarančaste u tamnonarančastu ili smeđu) te gube svoju učinkovitost i mogu iritirati kožu. Zbog toga se sve više koriste derivati vitamina C koji su stabilniji, poput magnezijevog askorbil fosfata (MAP) i natrijevog askorbil fosfata (SAP). Ipak, derivati se u koži moraju pretvoriti u čistu askorbinsku kiselinu kako bi bili učinkoviti pa je njihovo djelovanje slabije.
Nasuprot tome, NIOD ELAN koristi novi pristup – čistu askorbinsku kiselinu (vitamin C) u etiliranom obliku. Ovaj oblik vitamina C iznimno je stabilan u svim uvjetima, uključujući prisustvo vode. Kako bi dodatno osigurali stabilnost formulacije, NIOD koristi poseban postupak (čeka patent) otapanja vitamina C u bezvodnom eteru, koji osigurava potpunu iskoristivost vitamina C i sprječava oksidaciju. Ipak, ovaj oblik vitamina C, kao i brojni drugi derivati, nisu istraženi u istom opsegu kao čista askorbinska kiselina. Prema tvrdnjama proizvođača, etil askorbinska kiselina sadrži 86,3 % askorbinske kiseline, znatno više od drugih derivata.
Antioksidativno djelovanje vitamina C u ovom serumu podupire i mreža antioksidansa koju čine superoksid dismutaza, selenij i cink. Ova mreža antioksidansa dopušta obnavljanje i ponovno korištenje antioksidansa, omogućavajući im da dulje ostanu aktivni. Antioksidansi štite kožu tako što neutraliziraju slobodne radikale i onemogućuju im da oštete kožu. Broj slobodnih radikala znatno se povećava uslijed, primjerice, izlaganja suncu i zagađenosti zraka, a antioksidansi koje proizvodi tijelo ne mogu neutralizirati toliko velik broj slobodnih radikala. Stoga antioksidansi u proizvodima za njegu kože mogu pomoći neutralizirati slobodne radikale i spriječiti oštećenje kože. [1] Superoksid dismutaza je antioksidans koji se prirodno nalazi u tijelu i djeluje kao prva linija obrane od slobodnih radikala. Štiti stanice od najčešćeg slobodnog radikala, superoksida. Ima i umirujuće djelovanje. [2]
Ovaj serum ne sadrži vodu, alkohol, parfem ni silikone.
Kako koristiti
Iz Deciema preporučuju koristiti NIOD ELAN samo kao dio večernje rutine. Ne mora se nanositi kao prvi korak, a preporučuju nanositi ga kao zadnjih korak prije hidratantne kreme. Primjerice, ako koristite serum s hijaluronskom kiselinom ili druge hidratantne serume, možete prvo koristiti njih, zatim ELAN pa hidratantnu kremu. Budući da se radi o visokokoncentriranom proizvodu, preporučljivo je napraviti test na maloj površini kože, osobito ako imate osjetljivu kožu. Na stranici Deciema nalaze se upute za patch test.
Moje iskustvo
NIOD ELAN koristim oko šest mjeseci i izgled seruma ostao je potpuno isti, što je veliki plus kod proizvoda s vitaminom C. Nema mirisa, a teksturom podsjeća na suho ulje. Ne djeluje nimalo teško na koži i drugi proizvodi dobro sjedaju nakon njega. Problem s teksturom ovog proizvoda koji spominje dosta korisnika je što se ponekad ne upija u potpunosti u kožu, bez obzira koliko čekali. Meni se ovo nije događalo svaki put i nije mi smetalo, budući da ne osjetim proizvod na licu, te sam samo nastavila s ostalim koracima. Osnivač Deciema, Brandon Truaxe, rekao je da ELAN zamišljen skoro kao noćna maska i da ostaje „mokar“ na koži kako bi vitamin C dulje djelovao. [3 – među komentarima na ovom članku možete pronaći više o tome, kao i brojne druge savjete o vitaminu C i drugim Deciem proizvodima]
Nakon mjesec dana redovitog korištenja počela sam primjećivati prve vidljive rezultate. Koža mi je izgledala svjetlije i ujednačenije, no teško mi je procijeniti koliko je isključivo on djelovao na hiperpigmentacije budući da sam koristila i druge proizvode koji djeluju na njih. Nije mi isušio kožu niti izazvao peckanje i druge iritacije. Također, nije mi izazvao mitesere, koji se mogu pojaviti pri korištenju seruma s vitaminom C.
Iako sam ga dugo testirala, teško mi je preporučiti ovaj proizvod budući da nisam vidjela drastičnu razliku na koži, no takvo je bilo moje dosadašnje iskustvo i s drugim vitamin C serumima. Prednost ovog proizvoda svakako je stabilnost formulacije i to što, barem na mojoj koži, nije izazvao nikakve probleme. Još uvijek nisam isprobala vitamin C serum koji mi je napravio razliku kao AHA, BHA i retinoidi, no nastavit ću ih isprobavati budući da mi djelovanje vitamina C zvuči obećavajuće, osobito u dugom roku.
Dolazi u količini od 30 ml, a cijena je 40 eura.
Sastojci
Propanediol, Ethyl Ascorbic Acid, Superoxide Dismutase, Saccharomyces/Zinc Ferment